Crumble Plum Cake (Krambl sa šljivama)

Moram Vam reći da sam presrećna što sam danas konačno napravila ovaj kolač i što je (usta moja hvalite me) ispao fenomenalno!!! Već duže vreme se spremam da ga napravim i uvek se iz nekog razloga to ne dogodi i odloži.

Oduševilo me je što se radi o lakom i brzom slatkišu koji može da se prilagodi mojoj ishrani. Verujem da je većina vas čula za ovaj britanski slatkiš koji je ime dobio upravo po svojoj mrvičastoj korici na vrhu. Naravno, i on, kao i svaki drugi kolač, može se modifikovati, i spremajući ga, možete pustiti mašti na volju. U originalu, pravi se od šljiva, ali neretko sam nailazila i na recepte sa šumskim, ali i raznim drugim vočem. Pa, ne časimo časa, valja se osladiti…

Za ovaj naš Crumble Plum Cake, nam je potrebno:

  • 1kg šljiva
  • 100gr margarina ili putera
  • 50gr smeđeg ili kokosovog šećera
  • 50gr belog šećera (ovog što je na slici ničim izazvano označen kao „crveni“)
  • 175gr brašna (po mogućstvu oštrog)
  • 100gr ovsenih pahuljica
  • 30gr oraha (lešnika, badema, po izboru)
  • 1 limun – rendana korica
  • 2 kafene kašičice cimeta

* U receptu koji sam ja dobila nije naveden RUM kao sastojak recepta, ali ja sam šljive ostavila da odstoje jedno sat vremena u decilitru ruma. I mogu vam reći da je rezultat fantastičan! *

U vatrostalnu posudu poređati šljive prepolovljene na pola, okrenute kožicom na dole (u zavisnosti od veličine posude, može biti i sa 2 reda. Ne mari). Šljive preliti rumom u kome su odstajale i pustile sopstveni sok.

A zatim in zasuti cimetom I NARENDANOM KORICOM LIMUNA (što sam ja zaboravila, pa je korica limuna završila na vrhu kolača)!

U jednu činiju blago nalomiti hladan margarini ili puter, dodati brašno, ovsene pahuljice, beli šećer i brzo, da se puter ili margarin ne bi topio od toplote ruku, sa svim ostalim sastojcima trljati među dlanovima dok se ne napravi mrvičasta smesa.

Preko šljiva posuti mrvičastu smesu. Od te smese odvojiti par kašika sa strane pa u taj odvojeni deo dodati smeđi šećer i naseckane orahe, a zatim posuti preko celog kolača. Stavlja se u zagrejanu rernu

Crumbel se peče na najačoj temperaaturi 20 minuta i . Gotov je kada sok od šljiva sa strane počne da ključa, „pućka“ i da izbija između testa.

Crumbel se služi topao, mada može i prohlađen ili hlada, ali pošto se najčešće služi sa velikom kuglom sladoleda ili hladnom umućenom slatkom pavlakom, zbog kontrasta, najinteresantniji je topao.

Kuća miriše.

Ukus je čaroban.

Nemam šta drugo da vam kažem osim: PRAVITE CRUMBEL i UŽIVAJTE!!!

Da vam je slatko!