Humus ili Hummus je bliskoistočno, veoma popularno jelo, odnosno.namaz, umak ili pasta napravljena od leblebija ili tahinija (pasta od susama) koja se jede uz hleb, pite, tortilje, i sl. Leblebije su veoma zdrave jer ne sadrže holesterol i zasićene masti. Bogate su proteinima. Zato je humus omiljen među vegetarijancima i veganima. Leblebije su efikasne u sprečavanju nagomilavanja holesterola u krvnim sudovima. Pored toga, takođe regulišu nivo šećera u krvi. Tahini je s druge, pun masti i kalorija, međutim koristi se u maloj količini u pripremi humusa i uglavnom sadrži nezasićene masti. Tahini je bogat proteinima i kalcijumom. Humus sadrži dosta omega 3 masnih kiselina, koje su odlične za poboljšanje inteligencije i održavanje zdravog srca. Povrh svega toga, ovo jelo ima i gvožđa, vitamina B6, mangana, bakra, folne kiseline i amino kiselina. Triptofan, [fenilalanin) i tirozin se nalaze u humusu i promovišu dobar i kvalitetan san i podižu raspoloženje. Brzo i lako se pravi, i osnovi koju ćete videti na samom početku, možete dodavati sastojke i ukuse po želji. Naravno, ima ih u raznim varijantama u hipermarketima. Ja lično najviše volim domaći, pogotovu što se jako brzo sprema.

U

U blender stavim 1,5dl maslinovog ulja, ravnu supenu kašiku belog luka, kafenu kašičicu bibera i origana.

Tatim dodam 150gr pečenog susama i blendujem dok ne dobijem što kompaktniju pastu.

Napraviće se gusta, suva pasta, pa joj treba dodati sok od jednog većeg limuna. Zatim nastaviti blendanje da masa bude još finija.

Glavni sastojak hummus-a:

Dodajemo 300gr leblebije. Ona mora biti skuvana, pa se može kupiti več skuvana, ili ako kupujete u rinfuzu, prethodno je skuvati. Ova prva varijanta svakako bitno ubrzava proces.

* Kada se radi o leblebiji, već gotovoj, konzerviranoj, moram da napomenem da sam probala različite proizvođače. I sama leblebija kao takva je svaka bila sasvim ok. Ali ono što je bilo zajedničko za sve je da kada sam je iscedila kroz cediljku iz tečnosti u kojoj se nalazila u konzervi, a zatim i malo proprala pod mlazom vode (ne volim te kupone konzervanse, fiksatore, održivače mirisa, ukusa, boje, strukture itd i sve što mogu, odbacim). Svaki put me je iznenadilo koliko je svaka od leblebija koju sam pod vodom ispirala PENILA kao da sam je prethodno zalila deterdžentom za sudove. Dakle, dobro isprati, ostaviti malo da odstoji u toploj vodi pa ponovo isprati. Savim dovoljno onoliko vremena koliko vam je potrebno da spremite sve ostalo do momenta kada leblebiju stavljate u blender i nastavljate proce pravljenja hummus-a.*

Crveno na radost!!!

Iako je hummus jedan bledunjav namaz, meni je najlepši kada u njega dodam malo ljutenice ili ajvara-2 supene kašike. Da li ćete u njega nešto dodati ili ne, stvar je ukusa i izbora.

Ta-na-na-na!!!

Evo ga. Jedna lepa konzistentna masa, puna mirisa, ukusa i hranljivih sastojaka, spremna „o čas posla“ -prste da poližete! Prespite u neku lepu kutijicu koja se dobro zatvara i u frižider da se malo stehne i rashladi.

Na tost, galete, u tortilje, sa puno svežeg povrća preko, uz napitak po želji, imate jedan super brz sastojak prigodan za bilo koju vrstu obroka.

Probajte, lako je!

Nek vam je prijatno!!!