Muzikoterapija za odrasle

Čak i ako nemamo nikakvih zdravstvenih problema, možda ponekada osećamo da bi naš život mogao biti puniji, srećniji i potpuniji, pa čak i ako ne znamo dobro kako to postići. Ili smo možda svesni da postoje određene navike, osećanja ili obrasci mišljenja koje bi smo želeli da promenimo u sebi. Ili se iz nekog razloga samo loše provodimo i mislimo da su nam potrebni dodatni pokretači da bi smo to prevazišli. To se događa mnogim ljudima, a ono što nam svima treba  kada dođemo do takvih zaključaka je da krenemo u proces ličnog razvoja.

Lični rast ili razvoj je osvežavanje pozitivnih potencijala osobe kroz samosvest, što omogućava integrisanje i iskorišćavanje njiegovih načina razmišljanja, osećanja i delovanja za uživanje u spontanosti, kreativnosti, autonomiji, samospoznaji i mentalnom i emocionalnom zdravlju. U čoveku su fizički, mentalni, emocionalni i socijalni aspekti usko povezani, tako da nelagodnost u jednom od njih utiče na druge. Muzika utiče na čoveka u svim ovim aspektima, pa je stoga terapija muzikom jedan od najefikasnijih pokretača za lični razvoj. Potrebe kao što su samospoznaje, kreativnog slobodnog izražavanja, razigranog interakciju ili introspekcije, a od velikog su značaja za taj razvoj, izgleda da povremeno bivaju zaboravljeni u današnjem društvu i vremeu kom živimo.

Muzikoterapija nudi vreme i prostor u kojima se mogu zadovoljiti ove potrebe. Pomaže nam da usredsredimo percepciju “ovde i sada”, razvijajući introspekciju, sposobnost opuštanja i samospoznaje. Pomaže nam da oslobodimo fizičke napetosti i stresa i stvorimo trenutke dubokog opuštanja i smirenja. A pošto nam omogućava da osetimo i izrazimo najdublji deo sebe, time nam pomaže da rešimo emocionalne sukobe, steknemo uvide (važna otkrića o sebi) i uživamo u novim iskustvima.

Pored toga što je terapija za lični razvoj ljudi bez zdravstvenih problema, terapija muzikom je od velike pomoći i kada postoje emocionalni problemi (anksioznost, stres, nesanica, tuga…), psihosomatski (fibromialgija), ali i problemi u porodičnim ili partnerskim odnosima, itd…

U nekom od sledećih postova, pozabaviću se temama odraslih sa funkcionalnim različitostima bilo koje vrste (slepilo, gluvoća, poremećaji autizma spektra, intelektualne raznolikosti, itd) i kako na njih deluje muzikoterapija.

Оставите одговор